wpgooglemaps - en to nl_NL translation catalogue (996 entries)

en:  to 755 or 777, or change the directory in the Maps->Settings page. (Current file permissions are
nl_NL:  aan naar 755 of 777, of verander de map in Kaarten -> Instellingen. (Huidige rechten zijn

en: (0 - 1.0) example: 0.5 for 50%
nl_NL: (0-1.0) bijv. 0.5 voor 50%

en: (Tick this if you want to open your links in a new window)
nl_NL: (Klik dit aan als je de koppelingen in een nieuw venster wilt openen)

en: (beta)
nl_NL: beta

en: </em>exists. Please also ensure that you assign file permissions of 755 (or 777) to this directory.
nl_NL: </em> bestaat. Controleer tevens of deze map de rechten 755 of 777 heeft.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-bounds-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-marker-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-polygon-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-user-loc-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions">
    						Enable directions</a> with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-atlas-novus">
    							Enable directions</a> with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=integrations-atlas-novus">
    							Enable integrations</a> with the Pro version. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=iw-style-atlas-novus">
    							Change styles</a> with the Pro version. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-fields-atlas-novus">
    							Edit fields</a> with the Pro version. Support and updates included forever
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: <strong>Click and drag</strong> corners of the overlay to resize it.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: <strong>Click and drag</strong> corners of the rectangle to resize it.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: <strong>Click and drag</strong> the center of the circle to move it.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: <strong>Click and drag</strong> the edge of the label to alter it's location.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: <strong>Click and drag</strong> the edges of the rectangle to resize it.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: <strong>Click</strong> again to set the other corner and to finish drawing your overlay.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: <strong>Click</strong> on the map to add a label.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: <strong>Click</strong> on the map to set the first corner of your overlay.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: <strong>Click</strong> on the map to set the first corner of your rectangle.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: <strong>Click</strong> on the map to set your circles center.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: <strong>WP Go Maps cannot find the directory it uses to save marker data to. Please confirm that <em>
nl_NL: <strong>WP Google Maps kan de map niet vinden waarin markeringsdata wordt opgeslaan. Controleer alstublieft of <em>

en: API Key required
nl_NL: Google API-key (vereist)

en: About WP Go Maps
nl_NL: WP Google Maps

en: Above Map
nl_NL: Kaart opslaan

en: Accent Areas
nl_NL: Lijnkleur

en: Accent Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Accent Text Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Action
nl_NL: Actie

en: Actions
nl_NL: Actie

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Add Beautiful Marker Listings
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Add Beautiful Marker Listings
    			</a> 
    			to your maps with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever.
nl_NL: Schaf de rest van deze geavanceerde functies aan met de Pro versie voor slechts  <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=advanced">$19,99 eenmalig</a>. Levenslange ondersteuning en updates inbegrepen!

en: Add Category
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: Add Circle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add Field
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add Heatmap
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: Add Label
nl_NL: Voeg een markering toe

en: Add Map
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add Marker
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add New
nl_NL: Voeg een nieuwe toe

en: Add New Category
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: Add Point
nl_NL: Voeg veellijn toe

en: Add Polygon
nl_NL: Veelhoek toevoegen

en: Add Polyline
nl_NL: Voeg veellijn toe

en: Add Rectangle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add Waypoint
nl_NL: Voeg veellijn toe

en: Add a Circle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add a Marker Category
nl_NL: Voeg een markeringen categorie toe

en: Add a Polygon
nl_NL: Veelhoek toevoegen

en: Add a Polyline
nl_NL: Voeg veellijn toe

en: Add a Rectangle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add a new Circle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add a new Heatmap
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: Add a new Marker
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add a new Polygon
nl_NL: Nieuwe veelhoek toevoegen

en: Add a new Polyline
nl_NL: Nieuwe veellijn toevoegen

en: Add a new Rectangle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add advanced markers
nl_NL: Geavanceerde marker toevoegen

en: Add any image overlay to your map!
nl_NL: Aangepaste markeringen toevoegen aan uw kaart!

en: Add categories to your markers
nl_NL: Gedetailleerde informatie aan uw markeringen toevoegen!

en: Add circle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Add custom icons to your markers!
nl_NL: Gedetailleerde informatie aan uw markeringen toevoegen!

en: Add custom markers to your map!
nl_NL: Aangepaste markeringen toevoegen aan uw kaart!

en: Add detailed information to your markers for only
nl_NL: Gedetailleerde informatie aan uw markeringen toevoegen voor slechts

en: Add detailed information to your markers with our Pro version!
nl_NL: Gedetailleerde informatie aan uw markeringen toevoegen voor slechts

en: Add detailed information to your markers!
nl_NL: Gedetailleerde informatie aan uw markeringen toevoegen!

en: Add different marker icons, or your own icons to make your map really stand out!
nl_NL: Voeg verschillende markeringsiconen toe, of gebruik uw eigen om uw kaart op te laten vallen!

en: Add heatmaps
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: Add heatmaps to your map!
nl_NL: Aangepaste markeringen toevoegen aan uw kaart!

en: Add heatmaps with our Pro version
nl_NL: met de Pro-versie

en: Add image overlays to your map!
nl_NL: Aangepaste markeringen toevoegen aan uw kaart!

en: Add marker
nl_NL: Voeg een markering toe

en: Add more features with our Pro add-on
nl_NL: Nieuw bij WP Google Maps?

en: Add titles, descriptions, HTML, images, animations and custom icons to your markers.
nl_NL: Voeg aangepaste pictogrammen, titels, beschrijvingen, foto's en links naar uw markeringen met de

en: Add your own
nl_NL: Voeg uw eigen markering toe

en: Add your own marker
nl_NL: Voeg uw eigen markering toe

en: Adding
nl_NL: Toevoegen

en: Additional filter controls!
nl_NL: Schuif knoppen uitschakelen

en: Address
nl_NL: Adres

en: Address/GPS
nl_NL: Adres/GPS

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Advanced Custom Fields
nl_NL: Geavanceerde opties

en: Advanced Map Settings
nl_NL: Geavanceerde kaart instellingen

en: Advanced Marker Listing
nl_NL: Geavanceerd overzicht markeringen

en: Advanced Markers
nl_NL: Geavanceerde markeringen

en: Advanced Options
nl_NL: Geavanceerde opties

en: Advanced Settings
nl_NL: Geavanceerde instellingen

en: Advanced Settings:
nl_NL: Geavanceerde instellingen

en: Advanced Table
nl_NL: Geavanceerde markeringen

en: Advanced behaviour features.
nl_NL: Geavanceerde markeringen

en: Advanced options
nl_NL: Geavanceerde opties

en: Advanced table
nl_NL: Geavanceerde markeringen

en: Affect Radius
nl_NL: Straal

en: After x milliseconds (1000 = 1 second)
nl_NL: Autoplay na x milliseconden (1000 = 1 seconde)

en: Airtable
nl_NL: Standaardtabel

en: Airtable URL
nl_NL: Standaardtabel

en: All
nl_NL: Alles

en: All Categories
nl_NL: Categorieen

en: All Maps
nl_NL: Alle kaarten

en: All maps
nl_NL: Alle kaarten

en: Allow Categories
nl_NL: Categorieen

en: Allow Descriptions
nl_NL: Omschrijving

en: Allow Images
nl_NL: Afbeelding uploaden

en: Allow category selection
nl_NL: Sta categoriekeuze toe

en: Allow users to add a description?
nl_NL: Gebruikers toestaan afbeeldingen te uploaden?

en: Allow users to add a link to markers?
nl_NL: Gebruikers toestaan afbeeldingen te uploaden?

en: Allow users to filter by category?
nl_NL: Gebruikers toestaan te filteren op categorie?

en: Allow users to select a marker category?
nl_NL: Gebruikers toestaan een markeringen categorie te selecteren?

en: Allow users to share marker links
nl_NL: Gebruikers toestaan afbeeldingen te uploaden?

en: Allow users to upload images?
nl_NL: Gebruikers toestaan afbeeldingen te uploaden?

en: Allow users to use their location as the starting point
nl_NL: Gebruikers toestaan een markeringen categorie te selecteren?

en: Allow your visitors to get directions to your markers with our Pro version!
nl_NL: Stel uw bezoekers in staat instructies te krijgen naar uw markeringen!

en: Allow your visitors to get directions to your markers!
nl_NL: Stel uw bezoekers in staat instructies te krijgen naar uw markeringen!

en: Alternate Color 180
nl_NL: Lijnkleur

en: Alternate Color 90
nl_NL: Lijnkleur

en: Always exclude Google Maps API on pages:
nl_NL: Gebruik Google Maps API

en: Always include Google Maps API on pages:
nl_NL: Gebruik Google Maps API

en: Always on top in Marker Listings
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Amazing Support
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Amazing maps. Simple interface. Powerful functionality. World Class Support.
nl_NL: Geweldige kaarten. Eenvoudige interface. Krachtige technologie. Beste ondersteuning.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
nl_NL: Een onverwachte HTTP-fout opgetreden tijdens het API-verzoek. </p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;"> Probeer opnieuw </ a>

en: An unknown error occurred
nl_NL: Een onbekende fout deed zich voor

en: Animate Separation
nl_NL: Animatie

en: Animation
nl_NL: Animatie

en: Animation Duration
nl_NL: Animatie

en: Apple Maps
nl_NL: Kaart opslaan

en: Approve this marker
nl_NL: Keur deze markering goed

en: Are you sure you want to delete the category
nl_NL: Ben je er zeker van deze categorie te verwijderen

en: Are you sure you want to delete the map
nl_NL: Ben je er zeker van de kaart te verwijderen?

en: Are you sure you want to delete these maps?
nl_NL: Ben je er zeker van de kaart te verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this data?
nl_NL: Ben je er zeker van de kaart te verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this map?
nl_NL: Ben je er zeker van de kaart te verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this marker:
nl_NL: Ben je er zeker van de volgende markering te verwijderen?

en: Are you sure you want to overwrite the existing theme data?
nl_NL: Ben je er zeker van de kaart te verwijderen?

en: Are you sure you wish to delete this file?
nl_NL: Ben je er zeker van de volgende markering te verwijderen?

en: Are you sure you wish to delete this scheduled import?
nl_NL: Ben je er zeker van de kaart te verwijderen?

en: Ascending
nl_NL: Oplopend

en: Assigned Category
nl_NL: Toegewezen aan

en: Assigned Map
nl_NL: Toegewezen aan

en: Assigned to
nl_NL: Toegewezen aan

en: Attribution
nl_NL: Animatie

en: Automatically approve visitor generated markers
nl_NL: Keur door bezoekers aangebrachte markeringen automatisch goed

en: Automatically geocode addresses to GPS co-ordinates if none are supplied
nl_NL: Zet automatisch adressen om naar GPS-coördinaten als deze ontbreken

en: Autoplay after x milliseconds (1000 = 1 second)
nl_NL: Autoplay na x milliseconden (1000 = 1 seconde)

en: Avoid Highways
nl_NL: Vermijd snelwegen

en: Avoid Tolls
nl_NL: Vermijd tolwegen

en: Backdrop Filter
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Backup deleted
nl_NL: Verwijderen

en: Basic List
nl_NL: Standaardtabel

en: Basic Marker Listings
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Basic Only
nl_NL: Standaardtabel

en: Basic Table
nl_NL: Standaardtabel

en: Basic list
nl_NL: Standaardtabel

en: Basic table
nl_NL: Standaardtabel

en: Below Map
nl_NL: Kaart opslaan

en: Beta Settings
nl_NL: Kaart instellingen

en: Bicycle Layer
nl_NL: Fietslaag

en: Bicycling
nl_NL: Fietsen

en: Black
nl_NL: Zwart

en: Border Radius
nl_NL: Straal

en: Bottom Center
nl_NL: Centreren

en: Bounce
nl_NL: Stuiteren

en: Bounds
nl_NL: Stuiteren

en: Brightness
nl_NL: Lijndikte

en: Build amazing maps through a simple interface and powerful functionality along with world class support.
nl_NL: Geweldige kaarten. Eenvoudige interface. Krachtige technologie. Beste ondersteuning.

en: Bulk Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Bulk Edit
nl_NL: Wijzigen

en: Bulk Marker Editor
nl_NL: Lees markeringgegevens vanuit

en: CSV Data
nl_NL: Naam kaart

en: CSV import failed
nl_NL: CSV import mislukt

en: Carousel Listings
nl_NL: Carousel overzicht markeringen

en: Carousel Marker Listing
nl_NL: Carousel overzicht markeringen

en: Carousel options
nl_NL: Instellingen carousel

en: Categories
nl_NL: Categorieen

en: Categorize markers
nl_NL: Markeringen categorie

en: Category
nl_NL: Categorie

en: Category Filter
nl_NL: Markeringen categorie

en: Category Filter Placement
nl_NL: Winkelzoeker-documentatie

en: Category Image:
nl_NL: Categorie naam

en: Category Legends
nl_NL: Categorie naam

en: Category Marker
nl_NL: Markeringen categorie

en: Category Name
nl_NL: Categorie naam

en: Category Priority
nl_NL: Markeringen categorie

en: Category Selection Logic
nl_NL: Sta categoriekeuze toe

en: Category Source
nl_NL: Markeringen categorie

en: Center
nl_NL: Centreren

en: Change listing table search string
nl_NL: Titel zoekopdracht

en: Changing these settings will alter the way the marker list appears on your website.
nl_NL: Het veranderen van deze instellingen wijzigt de manier waarop het overzicht markeringen wordt weergegeven

en: Checkout Map
nl_NL: Maak uw kaart

en: Checkout Placement
nl_NL: Winkelzoeker-documentatie

en: Circle Editor
nl_NL: Wijzigen

en: Circular Infowindow
nl_NL: InfoVensters

en: Click
nl_NL: Klik

en: Click on a vertex to remove it.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: Click on the map to insert a circle.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: Click on the map to insert a rectangle.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: Click on the map to insert a vertex.
nl_NL: Klik op de kaart om een vertex in te voegen.

en: Click or drag the circle to move it.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: Click or drag the rectangle to move it.
nl_NL: Klik op een vertex om deze te verwijderen.

en: Close Window
nl_NL: InfoVensters

en: Cluster Font Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Company Name
nl_NL: Categorie naam

en: Copy this into your post or page to display the map
nl_NL: plak dit in uw post of pagina om de kaart te tonen

en: Create
nl_NL: Maak uw kaart

en: Create Backup
nl_NL: Maak uw kaart

en: Create Category
nl_NL: Markeringen categorie

en: Create Map
nl_NL: Maak uw kaart

en: Create a marker
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Create as many maps as you like.
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Create as many markers as you like
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Create as many markers as you like!
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Create custom layouts with separated components
nl_NL: Maak aangepaste routes of omlijningen met veellijnen

en: Create custom markers with detailed info windows
nl_NL: Maak aangepaste routes of omlijningen met veellijnen

en: Create custom routes or outlines using polylines
nl_NL: Maak aangepaste routes of omlijningen met veellijnen

en: Create map
nl_NL: Maak uw kaart

en: Create maps that you'll love!
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Create marker categories
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Create new marker icons in minutes!
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Create or upload custom marker icons for your markers!
nl_NL: Aangepaste markeringen toevoegen aan uw kaart!

en: Create or upload custom marker icons with our Pro version!
nl_NL: Maak aangepaste routes of omlijningen met veellijnen

en: Create service areas or coverage maps with polygons
nl_NL: Creëer servicegebieden of dekkingskaarten met veelhoeken

en: Create unlimited maps
nl_NL: Maak onbeperkt kaarten aan

en: Create unlimited maps and markers!
nl_NL: Maak onbeperkt kaarten aan

en: Create unlimited maps with our Pro version
nl_NL: Maak onbeperkt kaarten aan

en: Create your Map
nl_NL: Maak uw kaart

en: Creating a Google Maps API Key
nl_NL: Gebruik Google Maps API

en: Creating circles
nl_NL: Maak uw kaart

en: Creating heatmaps
nl_NL: Maak uw kaart

en: Creating markers
nl_NL: Maak markeringen categorie aan

en: Creating overlays
nl_NL: Maak uw kaart

en: Creating polygons
nl_NL: Veelhoek bewerken

en: Creating polylines
nl_NL: Veellijnen

en: Creating rectangles
nl_NL: Markering toevoegen

en: Creating your first map
nl_NL: Maak uw kaart

en: Currently using
nl_NL: Momenteel gebruikt

en: Custom CSS
nl_NL: Aangepaste CSS

en: Custom Fields
nl_NL: Aangepast markering

en: Custom Image
nl_NL: Aangepast markering

en: Custom JS
nl_NL: Aangepaste JS

en: Custom Map Tiles
nl_NL: Aangepast markering

en: Custom Marker
nl_NL: Aangepast markering

en: Custom Scripts
nl_NL: Aangepaste CSS

en: Data Type
nl_NL: Type

en: DataTable Options
nl_NL: Stijlopties

en: DataTables
nl_NL: Stijlopties

en: Database
nl_NL: Sla de categorie op

en: Default 'From' address
nl_NL: Standaard 'naar'-adres

en: Default 'To' Address:
nl_NL: Standaard 'naar'-adres

en: Default 'To' address
nl_NL: Standaard 'naar'-adres

en: Default Icon
nl_NL: InfoVensters

en: Default Image Height
nl_NL: Standaard afbeelding hoogte

en: Default Image Width
nl_NL: Standaard afbeelding breedte

en: Default Infowindow
nl_NL: InfoVensters

en: Default Marker Image
nl_NL: Standaardafbeelding markering

en: Default Notice
nl_NL: InfoVensters

en: Default address
nl_NL: Standaard 'naar'-adres

en: Default radius
nl_NL: Standaard 'naar'-adres

en: Defaults
nl_NL: Standaard 'naar'-adres

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Delete Category
nl_NL: Verwijder je categorie

en: Delete Marker
nl_NL: Verwijder markering

en: Delete this circle
nl_NL: Verwijder deze markering

en: Delete this feature
nl_NL: Verwijder deze markering

en: Delete this marker
nl_NL: Verwijder deze markering

en: Delete this polygon
nl_NL: Verwijder deze veelhoek

en: Delete this polyline
nl_NL: Verwijder deze veellijn

en: Delete this rectangle
nl_NL: Verwijder deze markering

en: Delete your Category
nl_NL: Verwijder je categorie

en: Delete your map
nl_NL: Verwijder je kaart

en: Descending
nl_NL: Aflopend

en: Description
nl_NL: Omschrijving

en: Destination Icon
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Destination Icon Picker
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Device Settings
nl_NL: Sla instellingen op

en: Directions
nl_NL: Routebeschrijving

en: Directions Box Open by Default?
nl_NL: Instructiesvenster standaard tonen?

en: Directions Box Style
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Directions Box Width
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Directions behaviour
nl_NL: Routebeschrijving

en: Directions route color
nl_NL: Routebeschrijving

en: Directions route opacity
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Directions route weight
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Directions:
nl_NL: Routebeschrijving

en: Disable Full Screen Control
nl_NL: Schuif knoppen uitschakelen

en: Disable InfoWindows
nl_NL: InfoVensters

en: Disable Map Type Controls
nl_NL: Kaart type knoppen uitschakelen

en: Disable Mouse Double Click Zooming
nl_NL: Zet zoomen d.m.v. dubbel klikken uit

en: Disable Mouse Dragging
nl_NL: Zet schuifen met de muis uit

en: Disable Mouse Wheel Zoom
nl_NL: Zet zoomen met het muiswiel uit

en: Disable Pan Controls
nl_NL: Schuif knoppen uitschakelen

en: Disable Polygon InfoWindows
nl_NL: InfoVensters

en: Disable Shape InfoWindows
nl_NL: InfoVensters

en: Disable StreetView
nl_NL: StreetView uitschakelen

en: Disable Tilt Controls
nl_NL: Schuif knoppen uitschakelen

en: Disable Zoom Controls
nl_NL: Zoom knoppen uitschakelen

en: Disable Zoom On Listing Click
nl_NL: Zoom knoppen uitschakelen

en: Disabled
nl_NL: Standaardtabel

en: Display directions on the page
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Display titles, descriptions, images, videos and categories.
nl_NL: Voeg aangepaste pictogrammen, titels, beschrijvingen, foto's en links naar uw markeringen met de

en: Do not Enqueue Owl Theme
nl_NL: Gebruik geen TimThumb

en: Do you want a marker listing?
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Documentation
nl_NL: Winkelzoeker-documentatie

en: Documentation:
nl_NL: Winkelzoeker-documentatie

en: Download ALL map data to a CSV file
nl_NL: Download ALLE markeringsinfo naar een CSV-bestand

en: Download ALL marker data to a CSV file
nl_NL: Download ALLE markeringsinfo naar een CSV-bestand

en: Download ALL polygon data to a CSV file
nl_NL: Download ALLE markeringsinfo naar een CSV-bestand

en: Download ALL polyline data to a CSV file
nl_NL: Download ALLE markeringsinfo naar een CSV-bestand

en: Download CSV
nl_NL: Download dit als CSV-bestand

en: Drag a vertex to move it.
nl_NL: Sleep een vertex om deze te verplaatsen.

en: Draw Polylines
nl_NL: Veellijnen

en: Driving
nl_NL: Auto

en: Drop
nl_NL: Vallen

en: Duplicate
nl_NL: Dupliceren

en: Earth
nl_NL: Aarde

en: Easy Upgrade
nl_NL: Pro upgrade

en: Edit
nl_NL: Wijzigen

en: Edit Category
nl_NL: Categorie

en: Edit Circle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Edit Heatmaps
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: Edit Marker
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Edit Marker Location
nl_NL: Bewerk locatie markering

en: Edit Polygon
nl_NL: Veelhoek bewerken

en: Edit Polyline
nl_NL: Veellijn bewerken

en: Edit Rectangle
nl_NL: Markering toevoegen

en: Edit a Marker Category
nl_NL: Voeg een markeringen categorie toe

en: Edit existing Markers
nl_NL: Bewerk markering

en: Edit existing Polygons
nl_NL: Veelhoek bewerken

en: Edit existing Polylines
nl_NL: Veellijn bewerken

en: Edit existing Rectangles
nl_NL: Markering toevoegen

en: Edit this marker
nl_NL: Bewerk markering

en: Edit this marker location
nl_NL: Bewerk locatie markering

en: Editing circles
nl_NL: Markering toevoegen

en: Editing labels
nl_NL: Bewerk markering

en: Editing markers
nl_NL: Bewerk markering

en: Editing overlays
nl_NL: Veelhoek bewerken

en: Editing polygons
nl_NL: Veelhoek bewerken

en: Editing polylines
nl_NL: Veellijn bewerken

en: Editing rectangles
nl_NL: Markering toevoegen

en: Editor
nl_NL: Wijzigen

en: Email Address
nl_NL: Adres

en: Enable
nl_NL: Schakel lagen in

en: Enable Advanced Options
nl_NL: Zet geavanceerde stijling aan

en: Enable Broadcasting
nl_NL: Schakel paginering in

en: Enable Category Legends
nl_NL: Sla de categorie op

en: Enable Checkout Map
nl_NL: Sla de categorie op

en: Enable Clustering
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Enable Custom Image
nl_NL: Schakel auto-hoogte in

en: Enable Directions
nl_NL: Instructies inschakelen?

en: Enable Directions?
nl_NL: Instructies inschakelen?

en: Enable Dynamic SQL Refactors
nl_NL: Instructies inschakelen?

en: Enable Hover State
nl_NL: Winkelzoeker inschakelen

en: Enable Layers
nl_NL: Schakel lagen in

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing"target="_BLANK">Pro version for only $39.99 once off</a>. Support and updates included forever.
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-atlas-novus" target="_BLANK">Pro version for only $39.99 once off</a>. Support and updates included forever.
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-datatables-atlas-novus" target="_BLANK">Pro version for only $39.99 once off</a>. Support and updates included forever.
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable Marker Ratings
nl_NL: Opslaan locatie markering

en: Enable Mass Marker Support
nl_NL: Zet de massale markeringen ondersteuning aan

en: Enable Polygon Labels
nl_NL: Schakel bewolkingslaag in?

en: Enable Separation
nl_NL: Schakel paginering in

en: Enable Shape Labels
nl_NL: Schakel bewolkingslaag in?

en: Enable Store Locator
nl_NL: Winkelzoeker inschakelen

en: Enable Visitor Generated Markers?
nl_NL: Zet gebruikers gegenereerde markeringen aan?

en: Enable autoheight
nl_NL: Schakel auto-hoogte in

en: Enable category legends with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=category-legends-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable custom marker icons with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable custom marker icons with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-markers-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable custom styling options with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable custom styling options with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-position-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable field filtering
nl_NL: Instructies inschakelen?

en: Enable intelligent, automatic search area with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable intelligent, automatic search area with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-radius-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable lazyload of images
nl_NL: Schakel lazyload van afbeeldingen in

en: Enable navigation
nl_NL: Schakel navigatie in

en: Enable pagination
nl_NL: Schakel paginering in

en: Enable search by category with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable search by category with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-categories-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable street view features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=streetview-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable this feature with WP Go Maps - Pro add-on
nl_NL: Nieuw bij WP Google Maps?

en: Enable title search
nl_NL: Schakel zoeken op titel in

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=general-user-loc-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-user-loc-atlas-novus">Pro add-on</a>
nl_NL: Schakel het overzicht van markeringen in met de   <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing">Pro versie voor slechts eenmalig $19,99</a>.Ondersteuning en updates levenslang inbegrepen.

en: Enter Address
nl_NL: Adres markering

en: Enter a location
nl_NL: Gebruik mijn locatie

en: Enter a title
nl_NL: Adres markering

en: Enter an address
nl_NL: Adres markering

en: Enter your email address
nl_NL: Adres markering

en: Enter your physical address
nl_NL: Adres markering

en: Error: The map ID
nl_NL: Fout. De kaart-ID

en: Everyone
nl_NL: Iedereen

en: Example range settings:
nl_NL: Instellingen carousel

en: Example step settings:
nl_NL: Sla de stijl instellingen op

en: Example: 0.5 for 50%
nl_NL: (0-1.0) bijv. 0.5 voor 50%

en: Example: Showing entries
nl_NL: Instellingen carousel

en: Experiencing problems with the plugin?
nl_NL: Ondervindt je problemen met de plugin?

en: Export
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Export Data
nl_NL: Naam kaart

en: Failed to get address
nl_NL: Verberg adres

en: Fetching directions...
nl_NL: Ophalen van de route...

en: Fields
nl_NL: Aangepast markering

en: Fill Color
nl_NL: Opvulkleur

en: Fill Opacity
nl_NL: Opvuldoorzichtigheid

en: Fill color
nl_NL: Opvulkleur

en: Fill opacity
nl_NL: Opvuldoorzichtigheid

en: Filter
nl_NL: Filter op

en: Filter Type
nl_NL: Filter op

en: Filter by
nl_NL: Filter op

en: Filter by Category
nl_NL: Filter op categorie

en: Filter by category displayed as
nl_NL: Filter op categorie

en: Filtering
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Find Addresses
nl_NL: Adres markering

en: Focused Marker
nl_NL: Uw markeringen

en: For
nl_NL: Voor

en: For multiple sources, separate each one by a comma.
nl_NL: Bij meerdere bronnen, deze scheiden met een komma.

en: Force Google Maps mobile app
nl_NL: WP Google Maps

en: Friend recommendation
nl_NL: Aanbevolen door een vriend

en: From
nl_NL: Van

en: From Address
nl_NL: Adres

en: GPX Data
nl_NL: Naam kaart

en: Gallery Image Size
nl_NL: Categorie naam

en: General
nl_NL: Algemene opties

en: General Complicance
nl_NL: Algemene opties

en: General Map Settings
nl_NL: Algemene kaart instellingen

en: General Settings
nl_NL: Algemene instellingen

en: Geocode
nl_NL: Verkorte code

en: Geocode was not successful for the following reason
nl_NL: Geocode mislukt vanwege

en: Geocode was not successful for the following reason:
nl_NL: Geocode mislukt vanwege

en: Get Directions
nl_NL: Routebeschrijving

en: Get Pro Version
nl_NL: Pro versie

en: Get an API Key
nl_NL: Gebruik Google Maps API

en: Get directions
nl_NL: Routebeschrijving

en: Get directions to
nl_NL: Routebeschrijving naar

en: Get directions to any of your markers!
nl_NL: Gedetailleerde informatie aan uw markeringen toevoegen!

en: Get in touch
nl_NL: Routebeschrijving naar

en: Get the Pro add-on
nl_NL: Verkrijg de Pro add-on

en: Get the Pro add-on to enable this feature
nl_NL: Verkrijg de Pro add-on

en: Getting your current location address...
nl_NL: Probeert uw huidige adres vast te stellen...

en: Global Settings
nl_NL: Algemene instellingen

en: Go
nl_NL: Start

en: Google
nl_NL: WP Google Maps

en: Google API Key (Required)
nl_NL: Google API-key (vereist)

en: Google Maps
nl_NL: WP Google Maps

en: Google Maps API Key (required)
nl_NL: Google API-key (vereist)

en: Google or other search engine
nl_NL: Google of andere zoekmachine

en: Head over to the marker list
nl_NL: Verberg link markering

en: Header 1 should be 'id', not
nl_NL: Header 1 moet 'id' zijn, niet

en: Header 10 should be 'anim', not
nl_NL: Header 10 moet 'anim' zijn, niet

en: Header 11 should be 'title', not
nl_NL: Header 11 moet 'title' zijn, niet

en: Header 12 should be 'infoopen', not
nl_NL: Header 12 moet 'infoopen' zijn, niet

en: Header 13 should be 'category', not
nl_NL: Header 13 moet 'category' zijn, niet

en: Header 14 should be 'approved', not
nl_NL: Header 14 moet 'approved' zijn, niet

en: Header 15 should be 'retina', not
nl_NL: Header 15 moet 'retina' zijn, niet

en: Header 2 should be 'map_id', not
nl_NL: Header 2 moet 'map_id' zijn, niet

en: Header 3 should be 'address', not
nl_NL: Header 3 moet 'address' zijn, niet

en: Header 4 should be 'description', not
nl_NL: Header 4 moet 'description' zijn, niet

en: Header 5 should be 'pic', not
nl_NL: Header 5 moet 'pic' zijn, niet

en: Header 6 should be 'link', not
nl_NL: Header 6 moet 'link' zijn, niet

en: Header 7 should be 'icon', not
nl_NL: Header 7 moet 'icon' zijn, niet

en: Header 8 should be 'lat', not
nl_NL: Header 8 moet 'lat' zijn, niet

en: Header 9 should be 'lng', not
nl_NL: Header 9 moet 'lng' zijn, niet

en: Heading
nl_NL: Oplopend

en: Heatmap Datasets
nl_NL: Sla de categorie op

en: Heatmap Editor
nl_NL: Sla de categorie op

en: Height
nl_NL: Hoogte

en: Height (px)
nl_NL: Hoogte

en: Help
nl_NL: Help mij!

en: Help me!
nl_NL: Help mij!

en: Here's a list of the markers on your map
nl_NL: Aangepaste markeringen toevoegen aan uw kaart!

en: Hide all markers until a search is done
nl_NL: Verberg alle markeringen totdat zoekopdracht voltooid is

en: Hide markers until search is done:
nl_NL: Verberg alle markeringen totdat zoekopdracht voltooid is

en: Hide the Address
nl_NL: Verberg adres

en: Hide the Address column
nl_NL: Verberg de kolom met het adres

en: Hide the Category column
nl_NL: Verberg de kolom met de categorie

en: Hide the Description
nl_NL: Verberg omschrijving

en: Hide the Description column
nl_NL: Verberg de kolom met de omschrijving

en: Hide the Directions Link
nl_NL: Verberg routebeschrijvinglink

en: Hide the Icon column
nl_NL: Verberg de kolom met de iconen

en: Hide the Image
nl_NL: Verberg afbeelding

en: Hide the Link column
nl_NL: Verberg de kolom met de iconen

en: Hide the Marker Icon
nl_NL: Verberg icoon markering

en: Hide the Marker Link
nl_NL: Verberg link markering

en: Hide the Title
nl_NL: Verberg titel

en: Hide the Title column
nl_NL: Verberg de kolom met de titel

en: Hide the address (true|false)
nl_NL: Verberg het adres veld

en: Hide the address field
nl_NL: Verberg het adres veld

en: Hide the category (true|false)
nl_NL: Verberg de kolom met de categorie

en: Hide the category field
nl_NL: Verberg de kolom met de categorie

en: Hide the description (true|false)
nl_NL: Verberg omschrijving

en: Hide the description field
nl_NL: Verberg omschrijving

en: Hide the gallery/image field
nl_NL: Verberg het adres veld

en: Hide the links (true|false)
nl_NL: Verberg titel

en: Hide the marker fields
nl_NL: Verberg het adres veld

en: Hide the title (true|false)
nl_NL: Verberg titel

en: Hide the title field
nl_NL: Verberg titel

en: How did you find out about us?
nl_NL: Hoe heeft u ons gevonden?

en: Hybrid
nl_NL: Hybride kaart

en: Icon
nl_NL: Icoon

en: Icons
nl_NL: Icoon

en: If you're a tech-savvy individual, you may skip this step.
nl_NL: voordat u begint. Als uw alles al weet van techniek, kunt u deze stap natuurlijk overslaan.

en: Image
nl_NL: Afbeelding

en: Image and Carousel options
nl_NL: Instellingen carousel

en: Import
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Import Airtables
nl_NL: Naam kaart

en: Import CSV
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Import Data
nl_NL: Naam kaart

en: Import GeoJSON
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Import Log
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Import Settings
nl_NL: Kaart instellingen

en: Import URL
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Important Note
nl_NL: Naam kaart

en: Info Window
nl_NL: InfoVensters

en: Info Windows
nl_NL: InfoVensters

en: InfoWindow open by default
nl_NL: InfoVenster standaard open

en: InfoWindows
nl_NL: InfoVensters

en: Infowindow
nl_NL: InfoVensters

en: Infowindow Colors
nl_NL: InfoWindow instellingen

en: Infowindow Style
nl_NL: InfoWindow instellingen

en: Inherit Global Setting
nl_NL: Algemene instellingen

en: Initial Category
nl_NL: Sla de categorie op

en: Insert Map
nl_NL: Maak uw kaart

en: Integration
nl_NL: Algemene opties

en: Integration Tools
nl_NL: Algemene opties

en: Integrations
nl_NL: Algemene opties

en: Intelligent
nl_NL: Satelliet

en: Invert Color
nl_NL: Lijnkleur

en: KML Data
nl_NL: Naam kaart

en: Label Editor
nl_NL: Wijzigen

en: Last Run
nl_NL: Laatste

en: Latitude
nl_NL: Markering breedtegraad

en: Layer
nl_NL: Schakel lagen in

en: Left
nl_NL: Links

en: Left Center
nl_NL: Centreren

en: Left Top
nl_NL: Links

en: Let users search for products, branches and stores near them
nl_NL: Laat gebruikers zoeken naar producten, filialen en winkels nabij hen

en: Let's get started
nl_NL: OK! Laten we beginnen

en: Let's place a marker on our map!
nl_NL: Aangepaste markeringen toevoegen aan uw kaart!

en: Library
nl_NL: Markeringen categorie

en: Lightness
nl_NL: Lijndikte

en: Limited features
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Line Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Line Color and Weight
nl_NL: Lijnkleur

en: Line Opacity
nl_NL: Lijndoorzichtigheid

en: Line Thickness
nl_NL: Lijndikte

en: Line color
nl_NL: Lijnkleur

en: Line opacity
nl_NL: Lijndoorzichtigheid

en: Link
nl_NL: Koppeling

en: Link text
nl_NL: Koppeling tekst

en: Linked Maps
nl_NL: Gekoppelde kaarten

en: Linked maps
nl_NL: Gekoppelde kaarten

en: Linked to
nl_NL: Gekoppeld aan

en: Live Tracking Settings
nl_NL: Algemene instellingen

en: Load Google Maps API:
nl_NL: Gebruik Google Maps API

en: Location
nl_NL: Mijn locatie

en: Location Placeholder
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Longitude
nl_NL: Markering lengtegraad

en: Lowest level of access to the map editor
nl_NL: Laagste toegangsniveau tot kaartbewerker

en: Manage Backups
nl_NL: Maak uw kaart

en: Map
nl_NL: Kaarten

en: Map Alignment
nl_NL: Kaartuitlijning

en: Map Data
nl_NL: Naam kaart

en: Map Layers
nl_NL: Schakel lagen in

en: Map Name
nl_NL: Naam kaart

en: Map Options
nl_NL: opties weergeven

en: Map Settings
nl_NL: Kaart instellingen

en: Map data found.
nl_NL: Naam kaart

en: Map features
nl_NL: Naam kaart

en: Map starts in Street View
nl_NL: StreetView uitschakelen

en: Map type
nl_NL: Kaart type

en: Map type (Google Maps) (string)
nl_NL: WP Google Map instellingen

en: Maps
nl_NL: Kaarten

en: Mark
nl_NL: Markeringen

en: Marker
nl_NL: Markeringen

en: Marker Address
nl_NL: Adres markering

en: Marker Address (Placeholder)
nl_NL: Adres markering

en: Marker Address or GPS Location
nl_NL: Markeringen adres of GPS locatie

en: Marker Categories
nl_NL: Markeringen categorie

en: Marker Category
nl_NL: Markeringen categorie

en: Marker Clustering
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Clustering - Advanced Settings
nl_NL: Markeringen lijst instellingen

en: Marker Clusters
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Data
nl_NL: Locatie markeringsgegevens

en: Marker Data Cleared.
nl_NL: Locatie markeringsgegevens

en: Marker Data Location
nl_NL: Locatie markeringsgegevens

en: Marker Description
nl_NL: Markeringen omschrijving

en: Marker Editor
nl_NL: Markeringen titel

en: Marker Fields
nl_NL: Markeringen titel

en: Marker Filtering
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Icon
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Latitude
nl_NL: Markering breedtegraad

en: Marker Library
nl_NL: Markeringen categorie

en: Marker Link
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Listing
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Listing Placement
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Listing Settings
nl_NL: Markeringen lijst instellingen

en: Marker Listing Style
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Listings
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Longitude
nl_NL: Markering lengtegraad

en: Marker Ratings
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker Separation
nl_NL: Markeringen omschrijving

en: Marker Title
nl_NL: Markeringen titel

en: Marker Title (Placeholder)
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker animation
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Marker data XML URL
nl_NL: Markeringen data XML URL

en: Marker data XML directory
nl_NL: Markeringen data XML map

en: Marker data found.
nl_NL: Locatie markeringsgegevens

en: Marker list
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Markers
nl_NL: Markeringen

en: Marketing
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Max InfoWindow Width
nl_NL: Maximale InfoWindow breedte

en: Max Zoom
nl_NL: Zoomniveau

en: Max upload size
nl_NL: Bestand uploaden

en: Maximum Group Size
nl_NL: Bestand uploaden

en: Maximum Zoom In Level
nl_NL: Zoomniveau

en: Maximum Zoom Out Level
nl_NL: Zoomniveau

en: Maximum group size
nl_NL: Bestand uploaden

en: Maximum zoom
nl_NL: Zoomniveau

en: Meters
nl_NL: Kilometers

en: Miles
nl_NL: Mijlen

en: Miscellaneous
nl_NL: Kaart instellingen

en: Miscellaneous Settings
nl_NL: Kaart instellingen

en: Missing polygon data
nl_NL: Veelhoek-gegevens

en: Missing polyline data
nl_NL: Veellijn-gegevens

en: Modern Infowindow
nl_NL: InfoVensters

en: Modern Plus Infowindow
nl_NL: InfoVensters

en: Monochrome
nl_NL: Monotone

en: More Details
nl_NL: Meer details

en: More details
nl_NL: Meer details

en: Move Map
nl_NL: Kaart opslaan

en: My Location
nl_NL: Mijn locatie

en: My Maps
nl_NL: Mijn Maps

en: My Markers
nl_NL: Mijn markeringen

en: My first map
nl_NL: Mijn eerste kaart

en: Name
nl_NL: Naam

en: Near-Vicinity Line Color
nl_NL: On Hover lijnkleur

en: Near-Vicinity Line Opacity
nl_NL: Lijndoorzichtigheid

en: Near-Vicinity Line Thinkness
nl_NL: Lijndikte

en: Near-Vicinity Marker Control Settings
nl_NL: Input instellingen van bezoeker markeringen

en: Need help with the plugin?
nl_NL: Ondervindt je problemen met de plugin?

en: Need help? Read the documentation.
nl_NL: Hulp nodig? Lees de documentatie.

en: New
nl_NL: Voeg een nieuwe toe

en: New Category
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: New Imported Category
nl_NL: Voeg een nieuwe categorie toe

en: New Imported Image
nl_NL: Verwijder markering

en: New Imported Label
nl_NL: Verwijder markering

en: New Imported Marker
nl_NL: Verwijder markering

en: New Imported Polyline
nl_NL: Nieuwe veellijn toevoegen

en: New Map
nl_NL: Kaart opslaan

en: New to WP Go Maps?
nl_NL: Nieuw bij WP Google Maps?

en: New to WP Gos Maps?
nl_NL: Nieuw bij WP Google Maps?

en: Next
nl_NL: Volgende

en: Night Mode
nl_NL: Rechts

en: Nightmode
nl_NL: Rechts

en: No
nl_NL: Nee

en: No API keys required
nl_NL: Google API-key (vereist)

en: No Global Setting
nl_NL: Algemene instellingen

en: No WP Go Maps coordinates found
nl_NL: WP Google Maps allen voor

en: No address specified
nl_NL: Verberg het adres veld

en: No marker listing
nl_NL: Overzicht markeringen

en: No widget type selected
nl_NL: Sta categoriekeuze toe

en: None
nl_NL: Geen

en: OK! Let's start
nl_NL: OK! Laten we beginnen

en: OR
nl_NL: OF

en: On Hover Fill Color
nl_NL: On Hover opvulkleur

en: On Hover Line Color
nl_NL: On Hover lijnkleur

en: On Hover Opacity
nl_NL: On Hover doorzichtigheid

en: Opacity
nl_NL: Doorzichtigheid

en: Open Marker InfoWindows by
nl_NL: Open het markerings informatie scherm door

en: Open Marker InfoWindows on
nl_NL: Open het markerings informatie scherm door

en: Open by default
nl_NL: InfoVenster standaard open

en: Open links in a new window
nl_NL: Open koppelingen in een nieuw venster

en: Open settings
nl_NL: Overige instellingen

en: OpenLayers
nl_NL: Schakel lagen in

en: Options
nl_NL: opties weergeven

en: Or ask a question on our
nl_NL: Of stel een vraag op ons

en: Or click on the map and drag to add a marker
nl_NL: Of klik op de kaart en sleep de markering

en: Or right-click on the map and drag to add a marker
nl_NL: Of klik op de kaart en sleep de markering

en: Order markers by
nl_NL: Sorteer markeringen op

en: Other
nl_NL: Anders

en: Other Caching
nl_NL: Overige instellingen

en: Other settings
nl_NL: Overige instellingen

en: Over-ride current jQuery with version 1.11.3 (Tick this box if you are receiving jQuery related errors after updating to WordPress 4.5)
nl_NL: Overschrijf de huidige jQuery met versie 1.8.3 (Kruis aan wanneer u jQuery gerelateerde fouten ontvangt)

en: Overlay Editor
nl_NL: Wijzigen

en: Parent Category
nl_NL: Markeringen categorie

en: Parent Category:
nl_NL: Markeringen categorie

en: Pic
nl_NL: Afbeelding

en: PinkPurple
nl_NL: RosePaars

en: Placeholder Marker
nl_NL: Markeringen categorie

en: Please <a href='./update-core.php'>update</a> your Pro Add-on to at least version 5.50 to allow for these settings
nl_NL: Aub <a href='./update-core.php'>werk bij</a> uw Pro Add-on naar tenminste versie 5.50 om deze instellingen te gebruiken

en: Please Wait...
nl_NL: Namelijk

en: Please create the polyline first.
nl_NL: Verwijder deze veellijn

en: Please create the rectangle first.
nl_NL: Verwijder deze markering

en: Please explain
nl_NL: Namelijk

en: Please fill out both the "from" and "to" fields
nl_NL: Vul aub. zowel het 'van' als het 'naar'-veld in

en: Please prove that you are human by checking the checkbox above
nl_NL: Bewijs dat u een mens bent door de checkbox hierboven aan te vinken

en: Please select
nl_NL: Namelijk

en: Please tick this box to prove you are human
nl_NL: Vul alsjeblieft het veld in en bewijs dat je mens bent

en: Point Labels
nl_NL: Schakel bewolkingslaag in?

en: Polygon Data
nl_NL: Veelhoek-gegevens

en: Polygon Editor
nl_NL: Veelhoek-gegevens

en: Polygon data
nl_NL: Veelhoek-gegevens

en: Polygon data found.
nl_NL: Veelhoek-gegevens

en: Polygons
nl_NL: Veelhoeken

en: Polygons and Polylines
nl_NL: Veellijn-gegevens

en: Polyline Data
nl_NL: Veellijn-gegevens

en: Polyline Editor
nl_NL: Veellijn-gegevens

en: Polyline data
nl_NL: Veellijn-gegevens

en: Polyline data found.
nl_NL: Veellijn-gegevens

en: Polylines
nl_NL: Veellijnen

en: Position
nl_NL: Pro versie

en: Postal code
nl_NL: Verkorte code

en: Presets
nl_NL: Themaselectie

en: Prev
nl_NL: Vorige

en: Preview
nl_NL: Vorige

en: Primary Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Print directions
nl_NL: Print routebeschrijving

en: Pro Edition
nl_NL: Pro versie

en: Pro Features
nl_NL: Pro versie

en: Pro Upgrade
nl_NL: Pro upgrade

en: Pro Version
nl_NL: Pro versie

en: Pro version only
nl_NL: Enkel Pro-versie

en: Problems with the plugin? See the troubleshooting manual.
nl_NL: Heb je problemen met de plugin? Kijk dan in de handleiding voor probleemoplossingen

en: Pull marker data from
nl_NL: Lees markeringgegevens vanuit

en: Query String
nl_NL: Querystring

en: Radial
nl_NL: Straal

en: Radius
nl_NL: Straal

en: Radius (km)
nl_NL: Straal

en: Radius Style
nl_NL: Straal

en: Radius:
nl_NL: Straal

en: Rating
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Ratings
nl_NL: Instellingen

en: Re-Enable Interactions
nl_NL: Instructies inschakelen?

en: Read the documentation
nl_NL: Hulp nodig? Lees de documentatie.

en: Ready to get started?
nl_NL: Verberg adres

en: Rectangle Editor
nl_NL: Toon afstand in

en: Registered
nl_NL: Geregistreerde gebruikers

en: Registered Users
nl_NL: Geregistreerde gebruikers

en: Remember to save your map!
nl_NL: Vergeet je kaart niet op te slaan!

en: Replace existing data with data in file
nl_NL: Vervang bestaande gegevens door gegevens in bestand

en: Requires WP Go Maps - Gold add-on 5.0.0 or above
nl_NL: Nieuw bij WP Google Maps?

en: Requires WP Go Maps - Pro add-on Version 8
nl_NL: Nieuw bij WP Google Maps?

en: Reset directions
nl_NL: Reset routebeschrijving

en: Resize Images
nl_NL: Verklein plaatjes met Timthumb

en: Resize Images with Timthumb
nl_NL: Verklein plaatjes met Timthumb

en: Responsivity Settings
nl_NL: Kaart instellingen

en: Retina Icon Width
nl_NL: Breedte instructiesvenster

en: Right
nl_NL: Rechts

en: Right Center
nl_NL: Centreren

en: Right Top
nl_NL: Rechts

en: Roadmap
nl_NL: Wegenkaart

en: Route Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Route Opacity
nl_NL: Lijndoorzichtigheid

en: Route Weight
nl_NL: Hoogte

en: Satellite
nl_NL: Satelliet

en: Saturate
nl_NL: Pas locatie aan

en: Saturation
nl_NL: Pas locatie aan

en: Save
nl_NL: Kaart opslaan

en: Save Category
nl_NL: Sla de categorie op

en: Save Changes
nl_NL: Sla instellingen op

en: Save Circle
nl_NL: Markering opslaan

en: Save Fields
nl_NL: Markering opslaan

en: Save Heatmap
nl_NL: Kaart opslaan

en: Save Label
nl_NL: Markering opslaan

en: Save Map
nl_NL: Kaart opslaan

en: Save Marker
nl_NL: Markering opslaan

en: Save Marker Location
nl_NL: Opslaan locatie markering

en: Save Overlay
nl_NL: Sla de categorie op

en: Save Polygon
nl_NL: Veelhoek opslaan

en: Save Polyline
nl_NL: Veellijn opslaan

en: Save Rectangle
nl_NL: Sla instellingen op

en: Save Settings
nl_NL: Sla instellingen op

en: Save Styling
nl_NL: Sla instellingen op

en: Save marker
nl_NL: Markering opslaan

en: Save rectangle
nl_NL: Sla instellingen op

en: Saving...
nl_NL: Opslaan

en: Scheduling Options
nl_NL: Geavanceerde opties

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Search Area
nl_NL: Zoeken

en: Search:
nl_NL: Zoeken

en: See the troubleshooting manual.
nl_NL: Zie de handleiding voor probleemoplossing.

en: Select All
nl_NL: Selecteer

en: Select Engine
nl_NL: Selecteer

en: Select File
nl_NL: Selecteer

en: Select None
nl_NL: Selecteer

en: Select Preset
nl_NL: Selecteer

en: Select your map:
nl_NL: Verwijder je kaart

en: Selected Engine Features
nl_NL: Selecteer

en: Send us your feedback
nl_NL: Stuur ons uw feedback

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Share Location
nl_NL: Opslaan locatie markering

en: Short code
nl_NL: Verkorte code

en: Shortcode
nl_NL: Verkorte code

en: Shortcodes
nl_NL: Verkorte code

en: Show Polygon
nl_NL: Veelhoek opslaan

en: Show Polyline
nl_NL: Veellijn opslaan

en: Show Rectangle
nl_NL: Toon afstand in

en: Show User's Location?
nl_NL: Locatie gebruiker tonen?

en: Show X items by default
nl_NL: Toon standaard X items

en: Show bouncing icon:
nl_NL: Toon stuiterend icoon

en: Show distance from location?
nl_NL: Toon afstand in

en: Show distance from search
nl_NL: Toon afstand in

en: Show distance in
nl_NL: Toon afstand in

en: Show distance in:
nl_NL: Toon afstand in

en: Showing
nl_NL: Veellijn opslaan

en: Sky
nl_NL: Lucht

en: Stagger Animation
nl_NL: Animatie

en: Start Date
nl_NL: Sla de categorie op

en: Start tour
nl_NL: Sla de categorie op

en: Stop Editing
nl_NL: Pro versie

en: Store Locator
nl_NL: Winkelzoeker

en: Store Locator Documentation
nl_NL: Winkelzoeker-documentatie

en: Store Locator Placement
nl_NL: Winkelzoeker-documentatie

en: Store Locator Radii
nl_NL: Winkelzoeker

en: Store Locator Style
nl_NL: Winkelzoeker

en: Street View
nl_NL: StreetView uitschakelen

en: Strip all HTML tags in descriptions and titles
nl_NL: Strip alle HTML tags in de omschrijving en titels

en: Style options
nl_NL: Stijlopties

en: Styling
nl_NL: Fietsen

en: Styling Settings
nl_NL: Sla instellingen op

en: Sun
nl_NL: Zon

en: Support
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Support Desk
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Support Forum
nl_NL: ondersteuningsforum

en: Support forum
nl_NL: Support forum.

en: Table Listings
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Terrain
nl_NL: Terrein

en: Text Color
nl_NL: Lijnkleur

en: Thank you for joining our newsletter!
nl_NL: Bedankt voor uw feedback!

en: Thank you for updating! WP Go Maps helps you build amazing maps through a simple interface and powerful functionality along with world class support.
nl_NL: Geweldige kaarten. Eenvoudige interface. Krachtige technologie. Beste ondersteuning.

en: Thank you. Your marker is awaiting approval.
nl_NL: Bedankt. Uw markering is in afwachting van goedkeuring.

en: The KML/GeoRSS layer will over-ride most of your map settings
nl_NL: De KML/GeoRSS-laag gaat vóór de meeste instellingen van de kaart

en: The map ID you have entered does not exist. Please enter a map ID that exists.
nl_NL: Deze map bestaat niet. Maak deze aan.

en: The map could not load.
nl_NL: De kaart kon niet worden geladen.

en: The plugin directory does not have 'write' permissions. Please enable 'write' permissions (755) for
nl_NL: The plugin-map heeft geen schrijfrechten. Stel schrijfrechten (755) in voor

en: Theme Presets
nl_NL: Themaselectie

en: Theme selection
nl_NL: Themaselectie

en: There is a 0.12second delay between each request
nl_NL: Er is een vertraging van 0,12 seconden tussen elk verzoek

en: There was a problem deleting the category.
nl_NL: Er is een probleem met het verwijderen van de categorie

en: There was a problem deleting the marker.
nl_NL: Er was een probleem met het verwijderen van de markering.

en: There was a problem duplicating the map.
nl_NL: Er was een probleem bij het dupliceren van de kaart.

en: This folder does not exist. Please create it.
nl_NL: Deze map bestaat niet. Maak deze aan.

en: This is a retina ready marker
nl_NL: Dit is een retina-ready markering

en: This is normally caused by a conflict with another plugin or a JavaScript error that is preventing our plugin's Javascript from executing. Please try disable all plugins one by one and see if this problem persists. If it persists, please contact nick@wpgmaps.com for support.
nl_NL: Dit wordt meestal veroorzaakt door een conflict met een andere plugin of een JavaScript-fout die verhindert dat de Javascript code van onze plugin niet wordt uitgevoerd. Probeer de plugins een voor een uit te schakelen om te zien of dit probleem zich blijft voordoen. Als het probleem aanhoudt, neem dan contact op nick@wpgmaps.com voor ondersteuning.

en: This will delete all markers.
nl_NL: Alle markeringen weergeven

en: Thumbnail
nl_NL: Afbeelding thumbnails

en: Tip: Use your mouse to change the layout of your map. When you have positioned the map to your desired location, press "Save Map" to keep your settings.
nl_NL: Tip: Gebruik de muis om de layout van de kaart te wijzigen. Als u de kaart in de gewenste positie hebt, klikt u op "Kaart opslaan" om de instellingen te bewaren.

en: Tip: Use your mouse to change the location of the marker. Simply click and drag it to your desired location.
nl_NL: Tip: Gebruik uw muis om de locatie van de markering te wijzigen. Klik en sleep hem naar de gewenste locatie.

en: Title
nl_NL: Titel

en: Title / Description:
nl_NL: Titel / Omschrijving:

en: Title search String
nl_NL: Titel zoekopdracht

en: To
nl_NL: Naar

en: To Address
nl_NL: Adres

en: To:
nl_NL: Naar

en: Top Center
nl_NL: Centreren

en: Top Left
nl_NL: Links

en: Top Right
nl_NL: Rechts

en: Traffic Layer
nl_NL: Verkeerslaag

en: Transit
nl_NL: OV-laag

en: Transit Layer
nl_NL: OV-laag

en: Translators
nl_NL: OV-laag

en: Transport Map
nl_NL: OV-laag

en: Trash
nl_NL: Prullenbak

en: Troubleshooting
nl_NL: Opties voor probleemoplossingen

en: Troubleshooting Options
nl_NL: Opties voor probleemoplossingen

en: Type the location for your marker
nl_NL: Gedetailleerde informatie aan uw markeringen toevoegen!

en: URL
nl_NL: Afb. URL

en: Unable to import file.
nl_NL: CSV import mislukt

en: Unlimited Markers
nl_NL: Overzicht markeringen

en: Upgrade Now
nl_NL: Pro upgrade

en: Upload
nl_NL: Afbeelding uploaden

en: Upload Complete
nl_NL: Bestand uploaden

en: Upload File
nl_NL: Bestand uploaden

en: Upload Image
nl_NL: Afbeelding uploaden

en: Upload Map CSV File
nl_NL: Upload CSV-bestand

en: Upload Marker CSV File
nl_NL: Upload CSV-bestand

en: Upload Polygon CSV File
nl_NL: Upload CSV-bestand

en: Upload Polyline CSV File
nl_NL: Upload CSV-bestand

en: Uploading file
nl_NL: Bestand uploaden

en: Use Google Maps
nl_NL: Gebruik Google Maps API

en: Use Google Maps API:
nl_NL: Gebruik Google Maps API

en: Use Icon
nl_NL: Icoon

en: Use my location
nl_NL: Gebruik mijn locatie

en: Use your mouse to change the starting position of your map. When you have positioned the map to your desired location, press "Save Map" to keep your settings.
nl_NL: Tip: Gebruik de muis om de layout van de kaart te wijzigen. Als u de kaart in de gewenste positie hebt, klikt u op "Kaart opslaan" om de instellingen te bewaren.

en: Use your own key
nl_NL: Voeg uw eigen markering toe

en: User Location
nl_NL: Gebruik mijn locatie

en: View
nl_NL: Weergave

en: View Documentation
nl_NL: Winkelzoeker-documentatie

en: View Log
nl_NL: Weergave

en: View all documentation.
nl_NL: onze documentatie bekijken

en: View the demos
nl_NL: onze documentatie bekijken

en: View the instruction video
nl_NL: Verberg routebeschrijvinglink

en: View this link
nl_NL: Bekijk deze link

en: Visit our
nl_NL: Bezoek ons

en: Visitor Generated Marker Settings
nl_NL: Instellingen van bezoeker gegenereerde markeringen

en: Visitor Generated Markers
nl_NL: Door bezoekers aangebrachte markeringen

en: Visitor Generated Markers - Settings
nl_NL: Gebruikers gegenereerde markeringen - Instellingen

en: Visitor Marker Input Settings
nl_NL: Input instellingen van bezoeker markeringen

en: WP Go Maps
nl_NL: WP Google Maps

en: WP Go Maps - Bulk JPEG Upload
nl_NL: WP Google Maps foutlog

en: WP Go Maps - Custom Fields
nl_NL: WP Google Maps foutlog

en: WP Go Maps - KML Importer
nl_NL: WP Google Maps

en: WP Go Maps Category Filter block
nl_NL: WP Google Maps foutlog

en: WP Go Maps Community Forums
nl_NL: WP Google Maps foutlog

en: WP Go Maps Directions block
nl_NL: WP Google Map instellingen

en: WP Go Maps Documentation
nl_NL: WP Google Map instellingen

en: WP Go Maps Documentation Section
nl_NL: WP Google Map instellingen

en: WP Go Maps Get in touch
nl_NL: WP Google Map instellingen

en: WP Go Maps Marker Listing block
nl_NL: Overzicht markeringen

en: WP Go Maps Privacy Policy
nl_NL: WP Google Maps allen voor

en: WP Go Maps Support
nl_NL: WP Google Maps

en: WP Go Maps Support Forum
nl_NL: WP Google Maps

en: WP Go Maps Troubleshooting Section
nl_NL: Opties voor probleemoplossingen

en: WP Go Maps does not have write permission to the marker location directory. This is required to store marker data. Please CHMOD the folder
nl_NL: WP Google Maps heeft geen schrijfrechten op de map met locatiedata van de markeringen. Dit is vereist. Pas met CHMOD de map

en: WP Go Maps encourages you to make use of the amazing icons at
nl_NL: WP Google Maps beveelt de geweldige icoontjes-collectie gemaakt door Nicolas Mollets van harte aan

en: WP Go Maps:
nl_NL: WP Google Maps

en: Walking
nl_NL: Lopen

en: We need you to help us make this plugin better.
nl_NL: We  hebben u nodig om deze plugin te verbeteren.

en: We suggest that you change the two fields below ONLY if you are experiencing issues when trying to save the marker XML files.
nl_NL: Verander onderstaande velden alleen als u problemen heeft met het opslaan van XML markeringsbestanden.

en: We'll answer your request within 24 hours!
nl_NL: voor snelle en vriendelijke hulp. We beantwoorden uw verzoek binnen 24 uur.

en: Weight
nl_NL: Hoogte

en: Welcome
nl_NL: Welkom bij

en: Welcome to
nl_NL: Welkom bij

en: Welcome to Atlas Novus
nl_NL: Welkom bij

en: What is the link to your site?
nl_NL: Welke zoekterm heeft u gebruikt?

en: What search term did you use?
nl_NL: Welke zoekterm heeft u gebruikt?

en: What tile server would you like to use?
nl_NL: Welke zoekterm heeft u gebruikt?

en: What's new?
nl_NL: Wat is er nieuw?

en: White
nl_NL: Wit

en: Who can add markers?
nl_NL: Wie kan markeringen toevoegen?

en: Width
nl_NL: Breedte

en: Width (px)
nl_NL: Breedte

en: WooCommerce Integration
nl_NL: Algemene opties

en: WordPress.org plugin repository
nl_NL: WordPress.org plugin-bibliotheek

en: Would you like to offer directions to users?
nl_NL: Stel uw bezoekers in staat instructies te krijgen naar uw markeringen!

en: Yes
nl_NL: Ja

en: Yes, above
nl_NL: Ja, bovenaan

en: Yes, below
nl_NL: Ja, onderaan

en: Yes, on the left
nl_NL: Ja, aan de linkerkant

en: Yes, on the right
nl_NL: Ja, aan de rechterkant

en: You can create an API key from the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.
nl_NL: Download geweldige markeringen <a href='http://mapicons.nicolasmollet.com/' target='_BLANK' title='Great Google Map Markers'>hier</a>

en: You can use the following
nl_NL: U kunt het volgende gebruiken

en: You cannot save a blank polygon
nl_NL: U kunt geen blanco veelhoek opslaan

en: You cannot save a blank polyline
nl_NL: U kunt geen blanco veellijn opslaan

en: You may want to
nl_NL: U wilt misschien

en: You will need a Google Maps Geocode API key for this to work. See <a href='https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/#Limits'>Geocoding Documentation</a>
nl_NL: U moet een Google Maps Geocode API-key hebben om dit te laten werken. Zie https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/#Limits

en: Your CSV file has been successfully imported
nl_NL: Uw CSV-bestand is succesvol geïmporteerd

en: Your KML file has been successfully imported. View your markers on your
nl_NL: Uw CSV-bestand is succesvol geïmporteerd

en: Your map settings can be found here
nl_NL: Uw instellingen zijn opgeslagen.

en: Your marker is pending approval.
nl_NL: Bedankt. Uw markering is in afwachting van goedkeuring.

en: Your marker location has been saved.
nl_NL: De locatie van de markering is opgeslagen.

en: Your markers
nl_NL: Uw markeringen

en: Your polygon has been created.
nl_NL: De veelhoek is aangemaakt.

en: Your polygon has been saved.
nl_NL: De veelhoek is opgeslagen.

en: Your polyline has been created.
nl_NL: De polylijn is aangemaakt.

en: Your polyline has been saved.
nl_NL: De polylijn is opgeslagen.

en: Your settings have been saved.
nl_NL: Uw instellingen zijn opgeslagen.

en: ZIP / Address:
nl_NL: PC / Adres

en: Zoom Level
nl_NL: Zoomniveau

en: Zoom on marker click
nl_NL: Overzicht markeringen

en: all
nl_NL: Alles

en: and we'll act on it as soon as humanly possible.
nl_NL: en we nemen deze zo snel als menselijk mogelijk in behandeling.

en: before you get started. If you're a tech-savvy individual, you may skip this step.
nl_NL: voordat u begint. Als uw alles al weet van techniek, kunt u deze stap natuurlijk overslaan.

en: copy this into your post or page to display the map
nl_NL: plak dit in uw post of pagina om de kaart te tonen

en: does not exist
nl_NL: bestaat niet

en: for help on how to do it.
nl_NL: voor hulp hoe dit te doen.

en: for quick and friendly help. We'll answer your request within 24hours.
nl_NL: voor snelle en vriendelijke hulp. We beantwoorden uw verzoek binnen 24 uur.

en: from searched location
nl_NL: Locatie gebruiker tonen?

en: from your location
nl_NL: Mijn locatie

en: here
nl_NL: hier

en: hide options
nl_NL: Verberg de opties

en: in order for this plugin to work! Please see
nl_NL: om deze plugin te laten werken! Raadpleeg

en: including Pro & Gold add-ons
nl_NL: inclusief Pro &amp; Goud add-ons

en: including Pro add-on
nl_NL: inclusief Pro add-on

en: km away
nl_NL: km afstand

en: map here
nl_NL: hier

en: mi
nl_NL: min

en: miles away
nl_NL: mijl afstand

en: new category
nl_NL: Sla de categorie op

en: new map
nl_NL: Gekoppelde kaarten

en: of WP Go Maps for only
nl_NL: WP Google Maps allen voor

en: or ask a question on our
nl_NL: Of stel een vraag op ons

en: paste your Google Maps JavaScript API Key here
nl_NL: Google API-key (vereist)

en: review our documentation
nl_NL: onze documentatie bekijken

en: settings
nl_NL: Instellingen

en: show options
nl_NL: opties weergeven

en: this page
nl_NL: deze pagina

en: to your maps with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever.
nl_NL: Schaf de rest van deze geavanceerde functies aan met de Pro versie voor slechts  <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=advanced">$19,99 eenmalig</a>. Levenslange ondersteuning en updates inbegrepen!

en: troubleshooting manual
nl_NL: Zie de handleiding voor probleemoplossing.

en: with the
nl_NL: met de

en: with the Pro version
nl_NL: met de Pro-versie

en: with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever.
nl_NL: Schaf de rest van deze geavanceerde functies aan met de Pro versie voor slechts  <a href="http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=advanced">$19,99 eenmalig</a>. Levenslange ondersteuning en updates inbegrepen!
